Úvod Články & zaujímavosti Kupujete kompresor a neviete ako si vybrať ten správny

Kupujete kompresor a neviete ako si vybrať ten správny

V nasledujúcom článku Vám stručne vysvetlíme ako sa rozumne rozhodnúť pre správny kompresor a čo by ste mali vedieť o výbere kompresoru pre Váš servis.

Jeden zo základných parametrov pri výbere kompresoru je správna veľkosť, ktorá záleží najmä od momentálneho účelu použitia, ktorá vyhovuje vašim momentálnym potrebám. Pre výber kompresora sú dôležité tieto dve hlavné technické údaje, ktorými sú:

  • sací výkon kompresoru
  • maximálny tlak v tlakovej nádobe

Hlavnou hodnotou sacieho výkonu je objem tlakovej nádoby, ktorá nemá až taký zásadný význam, ale je objemom energie, ktorú máme naakumulovanú v podobe stlačeného vzduchu k okamžitému použitiu. Sací výkon kompresoru je objem valca x počet otáčok, ktorú udávame v l/min. Tento údaj je jediným z dôležitých údajov o výkone kompresoru, ktorú má každý výrobca. Výstupný výkon kompresoru je udávaný hodnotou momentálneho tlaku stlačeného vzduchu a jeho momentálnou teplotou. Pokiaľ je udávaný výkon kompresoru na výstupe, je to poväčšine pri hodnote 6 - 7 bar a prišlo sa k tomuto údaju nasledujúcim názorným výpočtom.

Pokiaľ budete na kompresor pripájať napríklad pneumatické náradie, u ktorého je udávaná hodnota spotreby vzduchu pri určitom tlaku, výkon kompresoru k takémuto spotrebiču zistíte tak, že vypočítate z uvedeného sacieho výkonu kompresora 60% - tento údaj je výstupným výkonom pre váš daný spotrebič vzduchu. Taktiež treba dbať na určitú rezervu intenzity odberu vzduchu inak sa vám môže stať, že budete musieť kupovať nový kompresor alebo náhradný diel.

Ako sme už spomínali v predchádzajúcom odseku, účel použitia je ďalší dôležitý parameter. Pokiaľ potrebujete kompresor na nenáročné nafukovanie pneumatík či bazénu, nemusíte klásť až tak veľký dôraz na jeho sací výkon, skôr naopak dôležitejšia je hodnota maximálneho tlaku. Takýto typ kompresoru nepotrebuje tlakovú nádobu. Ak by ste mali kompresor pripájať na pneumatické náradie, prv si zistite jeho spotrebu vzduchu a až potom vypočítajte jeho výkon.

Je dôležité po výpočte tohto údaju zvoliť výkon kompresoru s nejakou rezervou. Vyhnete sa tak nadmernému opotrebovaniu stroja a zároveň ďalšej kúpe kompresoru. Vo výnimočných prípadoch sa stáva, že zákazník si vyberie kompresor podľa ceny a za nejaký čas príde pre nový z dôvodu nedostatku výkonu kompresora. Takže ako sme sa zmieňovali na začiatku, na nafukovanie pneumatík alebo bazéna nepotrebujete kompresor s tlakovou nádobou.

Čo je to vlastne tlaková nádoba ?

Tlaková nádoba, taktiež nazývaná ako vzdušník je dôležitou súčasťou kompresoru. Je to zásobník energie vo forme stlačeného vzduchu. Vyrovnáva kolísanie tlaku, kryje krátkodobú vyššiu spotrebu a tiež výkon kompresoru. Veľkosť tlakovej nádoby vyberajte aj so zreteľom či sa budú v čase odberu stlačeného vzduchu vyskytovať určité nárazové odbery. Ak áno, je veľmi dobre vedieť ako často tieto nárazy budú a aká bude spotreba stlačeného vzduchu.

Ďalším parametrom, ktorý by ste mali určite zvážiť je hlučnosť kompresoru, ktorá sa udáva v dB (A). Čím vyššie sú otáčky kompresoru, tým vyššia je jeho hlučnosť. Klasický piestový kompresor má hlučnosť 75 ? 100 dB. Menej hlučné sú skrutkové kompresory s hodnotami cca 55 ? 80 dB (A), veľmi tiché sú špirálové bezolejové kompresory, ktorých hodnota dosahuje až 50 dB (A).

Veríme a dúfame, že tento článok Vám aspoň trochu pomohol pri výbere vášho kompresoru.Späť na zoznam článkov

Counter